Saznajte kako zaključati ili promeniti šifru WiFi mreže ako je vaša internetska mreža nezaštićena i izložena brojnim opasnostima.
WiFi je sjajan način da se brzo i lako povežete na internet, ali nezaštićena WiFi mreža može da bude veoma riskantna.
Korišćenje WiFi mreže bez šifre omogućujete komšijama da koriste vaš internet potpuno besplatno a samim tim i da vam dosta uspore internet, takođe mogu da ugroze vaše lične podatke.
Da bi zaključali ili promenili WiFi šifru potrebno je da odete na konfiguracionu stranicu vašeg rutera i izabrati stavku WLAN Setting, Wireless settings ili nešto slično, razlikuje se od rutera do rutera.
Kako postaviti jaku WiFi šifru?
Postavljanje jake WiFi šifre ključan je korak u osiguravanju vaše bežične mreže. U današnjem digitalnom dobu, gdje su cyber prijetnje sveprisutne, zaštita vašeg WiFi-ja nije samo pitanje očuvanja privatnosti podataka, već i sprječavanje neovlaštenog pristupa i mogućih zloupotreba vaše internet konekcije. Evo kako možete postaviti jaku WiFi šifru koja će povećati sigurnost vaše mreže.
Prvo, važno je razumjeti što čini šifru jakom. Jaka šifra trebala bi biti dovoljno kompleksna i dugačka kako bi se spriječilo ili barem znatno otežalo bilo kakve pokušaje nasumičnog pogodaka (tzv. “brute-force” napada). Idealno, šifra za WiFi trebala bi biti kombinacija velikih i malih slova, brojeva te posebnih znakova. Dužina šifre također je bitan faktor; preporučljivo je da šifra bude najmanje 12 do 16 znakova duga.
Kada kreirate šifru, izbjegavajte očite izbore poput “123456”, “password” ili “admin”. Također, ne koristite lako dostupne informacije poput imena, datuma rođenja ili adresu. Iako se možda čini praktično koristiti takve informacije jer su lako pamtljive, one također čine vašu mrežu ranjivom.
Umjesto toga, razmislite o korištenju fraze ili kombinacije riječi koje su vama značajne, ali ne i očigledne drugima. Na primjer, možete koristiti prve slova riječi iz omiljenog citata, pjesme ili knjige, kombinirajući ih s brojevima i simbolima. Na primjer, fraza iz knjige kao što je “U potrazi za izgubljenim vremenom” može postati “Upz!V123”.
Drugi pristup je korištenje generatora slučajnih šifri, koji može stvoriti kompleksnu šifru koja je teška za probijanje. Mnoge aplikacije za upravljanje lozinkama uključuju generator šifri, koji možete koristiti za kreiranje snažne WiFi šifre.
Kada postavite svoju šifru, važno je redovito je mijenjati. Iako to može izgledati kao gnjavaža, redovita promjena šifri može biti ključna u zaštiti vaše mreže, posebno ako postoji sumnja da je prethodna šifra mogla biti kompromitirana. Preporučuje se mijenjanje WiFi šifre svakih nekoliko mjeseci ili barem jednom godišnje.
Za dodatnu sigurnost, razmislite o korištenju WPA3 sigurnosnog standarda ako vaš router to podržava. WPA3 je najnoviji sigurnosni protokol koji nudi poboljšanu sigurnost u odnosu na svoje prethodnike, WPA2 i WPA. Ako vaš uređaj ne podržava WPA3, uvijek se pobrinite da koristite WPA2, jer je to trenutno minimalni sigurnosni standard za zaštitu WiFi mreža.
U konačnici, postavljanje jake WiFi šifre samo je jedan aspekt sigurnosti vaše mreže. Za sveobuhvatnu zaštitu, važno je također redovito ažurirati firmware vašeg rutera, koristiti dobre sigurnosne prakse za sve uređaje povezane s mrežom i biti svjestan najnovijih sigurnosnih prijetnji.
Prakticiranjem ovih navika možete osigurati da vaša bežična mreža ostane sigurna i zaštićena od neželjenih pristupa.
Otvorite konfiguracionu stranicu vašeg rutera
Da bi ušli u konfiguracionu stranicu vašeg rutera otvorite vaš internet pregledač (Chrome, Firefox, Edge, itd.) na računaru. Ako ne možete da se konektujete na WiFi mrežu zato što ne znate šifru, koristite kabal i povežite vaš računar i ruter. To će zaobići potrebu za WiFi šifrom.
Standardne IP adrese rutera su 192.168.1.1, 192.168.0.1, 192.168.2.1, ili 10.0.1.1 Unesite jednu od ovih IP adresa u vaš internet čitač dok ne vidite koja odgovara vašem ruteru ili jednostavno kliknite na ove linkove koji će se otvoriti u novom prozoru.
Ako ni jedan od ovih linkova ne otvara konfiguracionu stranu vaseg rutera pritisnite Windows dugme + R i u polje za pretragu ukucajte cmd i pritisnite Enter. Otvoriće vam se Command Prompt (prozor sa crnom pozadinom), tu unesite ipconfig i pritisnite Enter.
Pojaviće vam se spisak nekih stavki od kojih je jedna Default Gateway, tu adresu unesite u vaš internet čitač i pritisnite Enter.
Unesite korisničko ime i šifru vašeg rutera
Svaki ruter zahteva korisničko ime i šifru da bi ušli u podešavanja. Ako nikad ovo niste dirali i menjali najverovatnije da je korisničko ime: admin i šifra: admin. Sve ovo zavisi od modela do modela rutera. Šifru rutera možete potražiti u uputstvu koje ste dobili uz njega ili na internetu po modelu rutera koji posedujete.
Korak 1: Ja ću vam pokazati na Telekomovom ruteru model: ZTE ZXHN H168N, kod njega je korisnicko ime: telekom šifra: telekom. To piše u uputstvu koje sam dobio uz ruter.
Korak 2: Kada se ulogujete u vaš ruter pronađite i kliknite na stavku WLAN Setting (kod ovog rutera se tako zove a kod drugih moze da se razlikuje).
Korak 3: U odeljku WLAN Global Configuration potrebno je da bude uključena stavka Wireless RF Mode (na ovaj način uključujete WiFi mrežu).
Korak 4: U odeljku WLAN SSID Settings u polje SSID Name unesite ime WiFi mreže, iz padajućeg menija Encryption Type izaberite WPA2-PSK-AES a u polje WPA Passphrase unesite šifru WiFi mreže i sačuvajte podešavanja na dugme Apply.
Napomena: Postoje WEP, WPA i WPA2 enkripcije, najbolja i najbezbednija je WPA2. Uvek nju izaberite, ako pojedini stariji uređaji ne mogu da se konektuju na mrežu promenite ovu enkripciju na WPA ili WPA/WPA2.
Kako promeniti šifru WiFi mreže
Na ovaj način takođe možete promeniti šifru WiFi mreže tako što ćete u polje WPA Passphrase unesete novu šifru umesto postojeće.
Primer zaključavanja WiFi mreže na starijem telekomovom ruteru
Omogućite Access point.
Pronađite polje SSID i unesite ovde ime vaše bežične mreže.
Tip autorizacije izaberite WPA2-PSK.
Pre-Shared Key (šifra) u ovo polje unesite šifru vaše bežične mreže.
Kada sve ovo završite sačuvajte podešavanja.
Preporučujemo da pročitate:
- Kako kreirati Lean Startup Business Plan
- Šta je “Meta Verified” i da li se isplati platiti?
- Kako deaktivirati Instagram profil
- Kako potpuno deinstalirati i izbrisati aplikacije na Android uređaju?
- 8 savjeta za produljenje trajanja baterije vašeg Android telefona