back to top

Konzole ili PC igre: Šta je bolji izbor za vas?

Kada je u pitanju svijet igara, ističu se dvije dominantne platforme: konzole i kompjuteri (PC). Obe su stekle mnogo poklonika i svaka privlači različite vrste igrača. Dok su konzole poznate po svojoj jednostavnosti i ekskluzivnim naslovima, kompjuteri se hvale svojim visokim performansama i prilagodljivošću. U ovom članku ćemo detaljno analizirati prednosti i nedostatke oba platforme, kako biste bolje razumjeli koja od njih najbolje odgovara vašim preferencijama u igrama.

Konzole

Jedan od najubjedljivijih razloga zašto igrači odaberu konzole je njihova jednostavnost. Konzole su dizajnirane za jednostavnu upotrebu, čineći ih uređajima “uključi i igraj“. Postavljanje konzole obično uključuje povezivanje s TV-om ili monitorom, prijavu na korisnički račun i početak igranja. Nema potrebe za prolaskom kroz kompleksne instalacije ili brigu o instalaciji drajvera, kao što je slučaj s računarima. Korisnički interfejs na konzolama takođe omogućava igračima brz pristup svojoj kolekciji igara, komunikaciju s prijateljima ili prilagođavanje postavki bez potrebe za rukovanjem operativnim sistemom.

Cijena je još jedan faktor koji privlači mnoge igrače konzolama. U poređenju s visokim troškovima računarskih igara, konzole su mnogo dostupnije, a većina novih modela košta negdje između 350 i 600 evra. Budući da programeri mogu optimizovati svoje igre za jedan set hardvera, to osigurava da igre dobro funkcionišu na ovim relativno jeftinim uređajima, pružajući dobru vrijednost za novac.

Jedna od glavnih prednosti konzola su njihovi ekskluzivni naslovi. Neke od najcjenjenijih igara na svijetu dostupne su samo na određenim konzolama. Na primjer, PlayStation je dom franšiza poput Posljednjeg od nas, Boga rata i Uncharteda, dok Nintendo ima svoje kultne igre kao što su Legenda o Zeldi i Super Mario. Ovi ekskluzivni naslovi često su posebno optimizovani za hardver konzola, osiguravajući glatko i uglađeno iskustvo za igrače. Takođe, igrači uživaju u socijalnom iskustvu, posebno kada su u pitanju lokalne igre za više igrača. Mogućnost igranja s prijateljima ili porodicom na istom uređaju, često poznata kao “kauč co-op,” je oblast u kojoj konzole nemaju konkurenciju.

Dalje, još jedna prednost konzola je konstantno in iskustvo igranja. Kada kupite konzolu, ona ostaje relevantna nekoliko godina – obično za cijelo trajanje generacije konzola, koja traje oko pet do sedam godina. Nema potrebe da brinete o nadogradnji hardvera ili komponenti kako biste nastavili igrati najnovije AAA igre. S druge strane, kod igranja na računaru, redovna nadogradnja hardvera često je neophodna kako bi se pratili zahtjevi novih igara.

Međutim, konzole nisu bez svojih nedostataka. Najveće ograničenje je nedostatak mogućnost prilagođavanja. Kada kupite konzolu, vezani ste za hardver koji dolazi s njom, za razliku od računara za igre na kojem možete nadograditi komponente poput grafičke kartice ili procesora. Ovo postaje problem jer igre s vremenom postaju sve zahtjevnije, posebno kada stigne sljedeća generacija konzola. Nadalje, dok konzole omogućavaju lagan pristup postavkama, igrači koji uživaju u podešavanju performansi, kao što su stopa kadrova, rezolucija ili grafičke postavke, mogu smatrati konzole ograničenima.

Microsoft Xbox Series X

Još jedan nedostatak konzola je njihov zatvoreni ekosistem. Ako kupite igru za određenu konzolu, ona je vezana za tu platformu, što znači da je ne možete lako prenijeti na drugu konzolu ili uređaj. Osim toga, većina konzola zahtijeva plaćenu pretplatu na uslugu – kao što su PlayStation Plus, Xbox Live ili Nintendo Switch Online – za igranje igara za više igrača, dok je online igranje na računaru često besplatno. Kada je riječ o sirovim performansama, konzole, iako moćne, zaostaju za vrhunskom računarima za igre. Čak ni najnaprednije konzole, poput PlayStation 5 ili Xbox serije X, ne mogu postići grafičku vjernost i stopu kadrova kao vrhunski računar za igre. Takođe, konzole ne mogu koristiti modifikacije, što je karakteristika koju izuzetno cijene PC igrači. Konzole općenito ne podržavaju modove, što znači da su igrači ograničeni na sadržaj koji osiguravaju programeri koji stoje iza određenih naslova.

PC igre

S druge strane, PC igranje je poznato po superiornim performansama. Vrhunski računari za igre pružaju neusporedivu grafičku snagu, omogućavajući igrama da rade na većim rezolucijama i broju sličica u sekundi (FPS) u poređenju s konzolama. Računari mogu podržavati rezolucije do 4K i stopu kadrova veću od 240, što rezultira znatno glađim i vizualno impresivnijim iskustvom. Mogućnost prilagođavanja grafičkih postavki za balansiranje performansi i vizualnog kvaliteta još je jedna velika prednost koja privlači igrače koji žele potpunu kontrolu nad svojim iskustvom igranja.

Možda najprivlačniji aspekt PC igara je nivo prilagodbe koji nudi. Računar za igre može se nadograditi novim komponentama, poput grafičke kartice, procesora ili RAM-a, kako bi bio u korak s najnovijim zahtjevima za igranje. Ova mogućnost nadogradnje hardvera ključna je razlika u odnosu na konzole, gdje su igrači vezani za isti hardver sve do sljedeće generacije konzola. Nadalje, izgradnja vlastitog računara za igre omogućuje vam prilagođavanje računara vašim specifičnim potrebama, od procesora do sistema za hlađenje, pružajući razinu personalizacije koju konzole jednostavno ne mogu pružiti.

Kada je riječ o izboru igara, PC ima prednost. S pristupom platformama poput Steama, Epic Games Storea i GOG-a, PC igrači imaju ogroman izbor igara, uključujući širok spektar indie naslova. Nadalje, retrokompatibilnost rijetko je problem za PC igrače, jer lako mogu pristupiti starijim igrama putem ovih platformi ili putem emulacije. Nasuprot tome, konzole često imaju problema s retrokompatibilnošću između generacija.

Jedan od najživopisnijih aspekata PC igara je modding zajednica. Modovi omogućavaju igračima da stvaraju novi sadržaj, poboljšavaju grafiku pa čak i donose potpuno nove igračke mehanike. Igre poput Skyrima i Minecrafta imaju ogromne modding zajednice koje neprestano proizvode sadržaj koji produžava životni vijek tih igara. PC igrači takođe mogu kreirati i dijeliti mape, modove pa čak i potpuno nove igre, pružajući im stupanj slobode koji obično nije dostupan na konzolama.

Osim igara, PC je potpuno funkcionalno računalo koje može obavljati i druge zadatke poput video montaže, programiranja ili produktivnog rada. Igrači kojima treba uređaj koji može raditi više od igranja igrica često otkriju da jeste PC je svestranija opcija. Takođe, računari omogućavaju jednostavno obavljanje više zadataka, igračima omogućavajući da pokreću više programa istovremeno. Na primjer, PC igrač može igrati igru dok je strimuje na Twitchu, četuje na Discordu ili pretražuje internet, sve bez većih poteškoća.

Unatoč mnogim prednostima, PC igre imaju neke nedostatke, a trošak je najizraženiji. Vrhunski računari za igre mogu biti znatno skuplji od konzola, a cijena često prijelazi 2000 evra za konfiguraciju koja može pokrenuti najnovije igre na maksimalnim postavkama. Uz sam računar, igrači možda moraju ulagati u perifernu opremu poput miša za igranje, mehaničke tipkovnice i vrhunskog monitora, što može dodatno povećati ukupne troškove.

PC igre također imaju viši nivo složenosti. Građenje računara za igre od nule ili održavanje zahtijeva puno tehničkog znanja. Igrači moraju biti upoznati s različitim hardverskim komponentama, rješavati potencijalne probleme i ažurirati upravljačke programe. Osim toga, softverske pogreške, padovi sistema ili problemi s kompatibilnošću češći su na računarima u usporedbi s konzolama, koje su stabilnije i zahtijevaju dodatno znanje za rješavanje tih problema.

Steam-Chat

Još jedan nedostatak PC igara je ograničena prenosivost. Dok je konzole lako premjestiti iz jedne sobe u drugu ili odnijeti u kuću prijatelja, računari za igre – posebno stolni računari – mnogo su glomazniji i zahtijevaju više truda za postavljanje. Čak prijenosna računala za igre, koja nude veću prenosivost, često žrtvuju performanse u odnosu na stolne modele. Konačno, zbog velikog broja mogućih PC konfiguracija, programeri igara suočavaju se s izazovom optimizacije igara za svaki sustav. Kao rezultat toga, neki PC igrači mogu doživjeti neujednačene performanse, pogreške ili padove, posebno ako imaju stariji ili slabiji hardver.

Zaključak

Na kraju, i konzole i PC igre nude jedinstvene prednosti i nedostatke. Konzole pružaju korisničko i socijalno iskustvo ekskluzivnim naslovima, dok se kompjuteri ističu svojim vrhunskim performansama, s velikim izborom igara i mogućnostima prilagođavanja. Za igrače koji cijene jednostavnost korištenja i dosljedne performanse bez brige oko nadogradnje, konzole su bolji odabir. S druge strane, PC igre su idealne za one koji žele vrhunsku grafiku, mogućnosti modifikacije i slobodu prilagodbe svog iskustva igranja.

Na kraju, izbor između konzole i PC-a svodi se na osobne preference, proračun i vr
Izvor: ( pcchip.hr / hjpc.ba )

Drugi upravo čitaju