back to top

Zablude o nivoima sigurnosti u privatnom ili “inkognito” surfanju web pretraživačima

Najpopularniji web pretraživači, a posebno ističe se google chrome, imaju svoje “privatno pregledavanje” ili “inkognito” režime.

Ovi režimi su izuzetno popularni među korisnicima jer se vjeruje da omogućavaju anonimnost internet aktivnosti i zaštitu privatnosti.

Međutim, istina je da ovi režimi ne pružaju očekivani nivo zaštite privatnosti. Ovdje su neke od najčešćih zabluda o njima.

Šta zapravo znači privatni ili “inkognito” način rada web pretraživača?

Kada koristite “privatno pregledavanje” ili “inkognito“, web pretraživač prelazi u poseban režim rada gdje se stvaraju privremene sesije aktivnosti. Informacije o vašoj aktivnosti se ne čuvaju lokalno i ne dijele se sa drugim web stranicama, a vaše aktivnosti se ne pamte u historiji pretraživanja na lokalnom uređaju.

Po završetku rada u ovim režimima, svi tragovi vaših aktivnosti se brišu.

Ova funkcionalnost je korisna kada želite osigurati sigurno korištenje web pretraživača u kontekstu zaštite privatnih podataka, npr. prilikom pristupa bankovnoj aplikaciji ili prijave na računalo, ali ne pruža potpunu anonimnost.

Privatni ili “inkognito” način rada ne garantuje potpunu anonimnost

Iako se privatni ili “inkognito” način rada web pretraživača čini kao idealno rješenje za zaštitu privatnosti, to nije slučaj.

Web stranice i dalje mogu pratiti vaš identitet bez pristupa lokalnim podacima. Na primjer, vaša IP adresa i dalje otkriva vašu približnu lokaciju, a web stranice mogu koristiti dodatne metode poput “otiska prsta pretraživača” koji ih mogu identificirati.

Unsplash+ Licenca

Privatni ili “inkognito” način rada ne štiti od zlonamjernog softvera

Uz još jednu zabludu da su korisnici sigurni od malware dok koriste privatni ili “inkognito” način rada, važno je znati da ovi režimi ne štite od zlonamjernog softvera na webu. Potrebno je koristiti ažurirane verzije antivirusnih programa i oprez pri preuzimanju softvera s interneta.

 

Privatni ili “inkognito” način rada ne skriva aktivnosti od poslodavca ili škole

Privatni ili “inkognito” način rada može sakriti vaše aktivnosti od drugih korisnika, ali poslodavci ili administrativna tijela mogu pratiti vaše aktivnosti na mreži. Šifrirane web stranice onemogućavaju vidljivost aktivnosti, ali administratori mreže mogu vidjeti koje ste stranice posjetili i koliko dugo ste na njima bili.


Privatni ili “inkognito” način rada ne zaustavlja praćenje oglasa

Glavni razlog korištenja privatnog ili “inkognito” načina je sprječavanje praćenja web aktivnosti, ali ovi režimi ne zaustavljaju praćenje oglasa. Web stranice i dalje mogu koristiti svoje metode praćenja čak i u ovim režimima.


Službena tijela mogu pratiti aktivnosti unatoč privatnom ili “inkognito” načinu rada

Službene vlasti koriste različite metode praćenja aktivnosti na internetu koje mogu nadvladati privatni ili “inkognito” način rada web pretraživača. Ovi režimi nisu garancija anonimnosti u svim situacijama.

Ovdje su navedene najčešće zablude o radu “inkognito” načina i potrebno je dodatno djelovati kako bi se zaštitila privatnost korisnika. Važno je razumjeti granice ovih režima zaštite podataka.

Napisao: Ervin Mičetić

Objava Zablude o sigurnosnim nivoima u privatnom ili “inkognito” radu web pretraživača prvi put se pojavila na PC CHIP-u.
Izvor: ( pcchip.hr / hjpc.ba )

Drugi upravo čitaju