back to top

Xiaomi 13 Lite recenzija: Moderan pametni telefon srednje klase

Xiaomi 13 Lite – Uvod

Prošlogodišnji Xiaomi 12 Lite bio je i ostao fantastičan telefon srednje klase. Lagan u ruci, više nego dobre performanse i iznenađujuće dobre kamere samo su neke od karakteristika koje Xiaomi 12 Lite čine sigurnim za preporučiti čak i danas. Kako stoje stvari ove godine?

Xiaomi je ove godine lansirao nasljednika na tržišta, što je jednostavno nadogradnja u svakom pogledu u odnosu na prošlogodišnji model. Xiaomi 13 Lite može se pohvaliti još tanjim dizajnom, još boljim i bržim sistemom na čipu, kao i nekim drugim karakteristikama, koje ovaj uređaj čine veoma atraktivnim za veliki broj potencijalnih kupaca.

O čemu se tačno radi, saznaćete u nekoj drugoj recenziji. Ovaj put je na red došao Xiaomi 13 Lite.

xiaomi 13 lite recenzija

Xiaomi 13 Lite: Dizajn i izgled uređaja

Iako je prošlogodišnji model Xiaomi 12 Lite pomalo podsjećao na iPhone 12, što se lako može zaključiti, posebno kada se uporede zaobljene ivice uređaja i ravni ekran, kod ovogodišnjeg modela situacija je drugačija.

Da bi dobio inspiraciju za Xiaomi 13 Lite, kineski proizvođač pametnih telefona vratio se sve do 2017. godine, budući da ovogodišnji Xiaomi srednjeg ranga veoma liči na Samsungov Galaxy S8 pametni telefon. To nije loše, budući da su i Galaxy S8 i Galaxy S9 veoma dobro dizajnirani pametni telefoni.

Što se tiče dimenzija uređaja, 12 Lite i 13 Lite su veoma slični. Dimenzije ovogodišnjeg Xiaomi uređaja srednje klase su 159,2 x 72,7 x 7,2 mm, što znači da je uređaj vrlo prihvatljivih dimenzija, ne prevelik.

Težina od 171 gram je takođe dobra, što znači da uređaj ne bi trebao biti težak čak ni za male ruke. Ekran uređaja ove godine je 6,5-inčni Super AMOLED, sa zaobljenim ivicama, koje se neprimetno spajaju sa zadnjom stranom uređaja, zbog čega je ukupan utisak o uređaju odličan.

xiaomi 13 lite test

Kao što sam rekao, Xiaomi 13 Lite lepo leži u ruci, a zaobljene ivice uređaja, njegov prostran AMOLED ekran, kao i veoma tanko kućište odaju utisak da se radi o pametnom telefonu koji košta znatno više od 519 evra.

Metalna ivica znači da uređaj treba da bude ekstra otporan na udarce, a mat plastična zadnja ploča će obezbediti još bolje prianjanje, što znači da uređaj, čak i bez poklopca (iako toplo preporučujem nabavku silikonskog poklopca), neće biti tako klizav u tvojoj ruci. Xiaomi uključuje silikonsko kućište u kutiji, što je naravno dodatni plus.

Tanki okviri su dovoljno široki da smjeste kontrole jačine zvuka i napajanja, sa donjom ivicom za jedan zvučnik, USB-C port za punjenje i ležište za dvije SIM kartice. Ovog puta Xiaomi je pojačao izdržljivost svoje Lite serije, jer je Gorilla Glass 5 za ekran koji se pojavio na 12 Lite povezan sa IP53 ocjenom za otpornost na vodu i prašinu. To mu omogućava da izdrži prskanje vode, ali ipak morate paziti da ga ne potopite u vodu.

Još jedna odlična stvar i svakako plus za Xiaomi 13 Lite je činjenica da uređaj dolazi sa punjačem u paketu, uz onaj koji omogućava maksimalno punjenje do 67W.

Xiaomi 13 Lite: Ekran i prikaz slike

Kada analiziramo ekran Xiaomi 13 Lite, jasno je da je po mnogo čemu sličan onome što smo već imali prilike vidjeti na prošlogodišnjem modelu. Ali to nikako nije loše, naprotiv. I dalje je odličan AMOLED ekran sa Full HD+ rezolucijom, sa omjerom širine i visine 20:9.

Ekran podržava HDR10+ i Dolby Vision, iako ovaj put ima nešto bolji omjer ekrana i tijela od 89,5% i ima te zakrivljene ivice. Xiaomi je već fabrički ugradio zaštitnik ekrana, pošto je ekran zakrivljen, lako ćete uhvatiti ivicu ekrana, što će, ako nastavite, stvoriti mjehuriće zraka ispod zaštitne folije.

xiaomi 13 lite ekran

Xiaomi tvrdi da je maksimalna svjetlina uređaja čak 1000 nita. Merenja pokazuju da je osvetljenost panela 703 nita, što je više nego dovoljno za efikasno korišćenje pametnog telefona tokom sunčanog dana ili kada je izložen jakom svetlu. Na vrhu ekrana se nalazi rupa koja nije previše uočljiva. Ima dvije prednje kamere, što pametni telefon pomalo podsjeća na iPhone 14.

Kakav je kvalitet slike? Xiaomi 13 Lite se svakako može pohvaliti svojim svijetlim ekranom, koji prikazuje jasne i šarene boje, s pravim nijansama crne, zbog čega će svaki korisnik, bez obzira da li je ekran vrlo važan segment pametnog telefona ili ne, uživati ​​u korištenju ovaj telefon. Brzina osvježavanja može se podesiti na 60 ili 120 Hz, ali postoji i dinamička postavka koja će se prebaciti na najkorisniju brzinu osvježavanja ovisno o situaciji.

zaslon xiaomi 13 lite

Tu je i Always-On ekran koji može prikazati obavještenja i vrijeme, a sve se to može formatirati kroz različite teme dostupne na uređaju. Sve u svemu, ekran Xiaomi 13 Lite je veoma dobar i definitivno jedan od najjačih aduta ovog pametnog telefona. Zahvaljujući njemu uživat ćete u pretraživanju multimedijalnih sadržaja, pretraživanju interneta, gledanju filmova, igranju igrica i slično.

Treba napomenuti da Xiaomi 13 Lite sadrži čitač otiska prsta, koji se nalazi ispod ekrana, kao što je bio slučaj sa 12 Lite modelom. Opet, nalazi se prilično nisko, ali za one koji vole čitače otiska prsta ispod ekrana, ovo neće biti problem. Čitač radi veoma dobro. Otključava telefon brzo i efikasno. Ovdje se nema šta zamjeriti.

performanse ekrana xiaomi 13 lite

Xiaomi 13 Lite: Specifikacije i performanse

S obzirom na to da se radi o pametnom telefonu srednjeg ranga, ispod haube se nalazi i veoma “srednji” Snapdragon 7 Gen 1 sistem na čipu. Iako nije “premium” procesor kao Snapdragon 8 Gen 1, Snapdragon 7 Gen 1 je i dalje veoma sposoban sistem na čipu, koji će bez mnogo problema moći da uradi sve što stavite ispred sebe.

Otvaranje i prebacivanje između aplikacija je vrlo glatko, komande se izvršavaju bez zastoja. Sve u svemu, Xiaomi 13 Lite je veoma prijatan za korišćenje. Segment igara je takođe veoma dobar; na primjer, igra Asphalt 9, koja se smatra prilično grafički zahtjevnom, radila je bez problema na visokim detaljima.

Osim toga, Xiaomi je na svoj 13 Lite uređaj postavio prilagođenu vakuumsku komoru od nehrđajućeg čelika, kako bi poboljšao ventilaciju i oslobađanje topline, jer se uređaj može prilično zagrijati, posebno kada je pod velikim opterećenjem, kao što je igranje zahtjevnih igrica. Pored Snapdragona 7 Gen 1, uređaj dolazi i sa 8 GB radne memorije i 128 ili 256 GB interne memorije za skladištenje, što je UFS 2.2, što dodatno pomaže pri brzom prenosu podataka.

xiaomi 13 lite kamera

Xiaomi 13 Lite: Kamere

Xiaomi je kao primarnu kameru na ovogodišnjem modelu stavio Sonyjev IMX766 senzor od 50 MP, otvor blende f/1.8. Uprkos kvalitetnom senzoru renomiranog proizvođača, kamere Xiaomi 13 Lite ostavile su lošiji utisak u odnosu na prošlogodišnji model.

Primarni objektiv će i dalje proizvoditi prilično dobre fotografije, sa živim bojama i čvrstim fokusom, ali pri pažljivijem pregledu, fotografije pate od problema sa prekomjernom obradom, jer softver kamere previše izoštrava boje, koje također ponekad mogu izgledati prezasićene.

Ali ako se izbjegnu ove nesavršenosti, kamera može snimiti neke vrlo lijepe fotografije. Portretni način rada je dobar primjer, sa lijepim bokeh efektom koji zamagljuje pozadinu, ali u nekoliko navrata kamera bi odlučila da je dio prednjeg plana zapravo u pozadini, zamagljujući taj određeni dio snimka. No, budući da se kamere koje se nalaze na pristupačnijim uređajima također bore s ovim problemom, ne treba biti previše strog u vezi s ovim sa Xiaomi 13 Lite.

Noćni režim je sličan onome što smo vidjeli prošle godine, s tim što ovdje vidimo i agresivnije uključivanje softvera u obradu fotografija. Ultraširokougaona kamera je kamera od 8 MP sa otvorom blende od f/2.2.

To je kamera koja vam može pružiti šire vidno polje, ali to dolazi po cijenu detalja i boja fotografije. Ne možete puno očekivati ​​od makro kamere od 2 megapiksela, jer su ovo najlošije kamere u svim aspektima u poređenju sa ostalima u ponudi na uređaju, ali pri dobrom svjetlu možete dobiti pristojne fotografije.

Fotografije dobijene sa xiaomi 13 lite kamerom:

test kamere xiaomi 13 lite 1
test kamere xiaomi 13 lite 1
test kamere xiaomi 13 lite 1
xiaomi 13 lite recenzija: moderan pametni telefon srednje klase

Dvostruke prednje kamere (jedna je 32 MP, otvor blende f/2.4, druga je 8 MP, otvor blende f/2.28, što je zapravo senzor dubine) mogu pružiti dobre selfije i video zapise. Osim toga, kamere nude i različite načine za pravljenje kratkih videa kreacija, kao što je Xaomi Selfie Glow koji uključuje dva svjetla prilikom snimanja.

Video ima maksimalnu rezoluciju od 4K i omogućava snimanje od 30 sličica u sekundi na glavnu zadnju kameru i izgleda prijatno u uslovima dobrog osvetljenja.

xiaomi 13 lite softver

Xiaomi 13 Lite: Baterija, opcije punjenja i softverska podrška

Xiaomi 13 Lite dolazi sa baterijom od 4500 mAh, koja će u najboljem slučaju trajati cijeli dan. Za punjenje baterije zadužen je odličan turbo punjač od 67 W, koji je dostupan u pakovanju uređaja. Punjač će uspjeti napuniti bateriju od 0 do 40% za samo 16 minuta, dok će vam trebati 43 minute do 100%.

Xiaomi 13 Lite dolazi sa prethodno instaliranim Androidom 12, s tim da je za uređaj naravno dostupan i Android 13. Povrh operativnog sistema imamo i Xiaomi-jev MIUI 14. MIUI je sam po sebi OK, iako će vam trebati neko vrijeme da se naviknete na korisnički interfejs. Postoji bloatware, ali nije pretjeran i najbolja stvar kod ovih “korisnih” aplikacija je to što ih možete izbrisati.

cijena xiaomi 13 lite

Završna reč

Ovogodišnji Xiaomi-jev pametni telefon srednjeg ranga, Xiaomi 13 Lite prvenstveno se može pohvaliti odličnim dizajnom, veoma dobrim ekranom, veoma dobrim procesorom, kao i mogućnostima punjenja.

Kamere su jedini veliki i uočljivi minus, pogotovo ako se uzme u obzir da je njegov prethodnik došao sa boljim kamerama, ali to i nije tako strašno. Moje mišljenje je da je Xiaomi 13 Lite vrijedan ulaganja, ali samo ako ne planirate preći na ovaj model sa prošlogodišnjeg 12 Lite modela. U tom slučaju ostanite na 12 Lite modelu i pričekajte još godinu dana.

Xiaomi 13 Lite specifikacija:

Dimenzije: 159,2 x 72,7 x 7,23 mm
Težina: 171g
Ekran: 120Hz 6.55in FHD+ AMOLED ekran, Do 68 milijardi boja, Kontrast: 5,000,000:1, Osvetljenost: 500 nita osvetljenost (tip), 1000 nita (max)
Corning Gorilla Glass 5 sprijeda, 3D zakrivljeno staklo pozadi, Dolby Vision, HDR10+
Omjer širine i visine: 20:9, Rezolucija 2400 x 1080, 402 PPI, HDR10+
Procesor: Snapdragon 7 Gen 1
Audio: Dolby Atmos


Memorija: LPDDR4X+ UFS 2.2 memorija
Baterija: 4.500 mAh (tipična) baterija, 67W žičano turbo punjenje, Xiaomi AdaptiveCharge
Ulaz tipa C
Kamera: 50MP širokougaona kamera -Sony IMX766 -1.0µm veličina piksela, 2.0µm 4-u-1 Super piksel -f/1.8, 7P objektiv, 86° FOV 8MP ultra-širokougaona kamera -Sony IMX355 – f/2.2 , 5p objektiv, 119° FOV 2MP makro kamera – 1/5“ veličina senzora – 82°FOV, f/2.4, 3P objektiv 32MP prednja kamera ultra – širokokutna kamera – 1.74“ veličina senzora, f/2.4, 0.8µm veličina piksela – 100° FOV
8MP senzor dubine

Povezivanje
5G: n1/n3/n5/n7/n8/n20/n28/n38/n40/n41/n66/n77/n78
4G: LTE FDD: B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/25/26/28/32/66
4G: LTE TDD: B38/39/40/41/42
3G: WCDMA: B1/2/4/5/6/8/19
2G: GSM: 2/3/5/8
Wi-Fi 6
Bežično povezivanje
Podržava NFC
Bluetooth 5.2
SIM: Dual SIM
Operativni sistem: MIUI 14 sa Androidom 12

Prednosti uređaja:

  • Veoma dobro iskustvo sa kamerom
  • Vrlo dobre ukupne performanse uređaja
  • U ruci izgleda i osjeća se kao mnogo skuplji pametni telefon
  • Odličan AMOLED ekran
  • Punjač dolazi u pakovanju

Nedostaci uređaja:

  • Baterija će trajati manje od jednog dana
  • MIUI može biti težak za korištenje
  • Fotografije mogu izgledati prezasićene u nekim uslovima

Cijena uređaja u hrvatskim trgovinama: oko 3.910 kuna ili oko 519 eura

Napisao: Ivan Hečimović

Post Xiaomi 13 Lite recenzija: Elegantan pametni telefon srednjeg ranga prvi put se pojavio na PC CHIP-u.
pcchip.hr

Preporuka:

ChatGPT vs. Bing Chat vs. Google Bard – Za šta su neki od ovih AI chat robota najbolji?

FIlmovi o sportskom klađenju

Joga – tradicija duga 5 hiljada godina ili samo prolazni trend?

25 Instagram savjeta koje trebate znati u 2023 godini

Kako uneti posebne simbole i emotikone pomoću tastature u Windows-u?

Drugi upravo čitaju