back to top

Kako iskoristiti Microsoft Copilot?

Copilot i ChatGPT dijele dosta sličnosti, ali Copilot ima svoje prednosti.

Razvoj ChatGPT-a inspirisao je mnoge kompanije da se upuste u trku umjetne inteligencije. Jedna od njih je Microsoft, koji ima svoj chatbot sa umjetnom inteligencijom poznat kao Copilot (ranije poznat kao Bing Chat), o čemu smo već pisali. Dostupan je direktno unutar Windows operativnog sistema i na webu kao posebna traka u Edge pretraživaču i kao mobilna aplikacija. Copilot može odgovarati na vaša pitanja i obavljati različite zadatke, te potencijalno biti korisniji od alata koje nudi OpenAI.

Dakle, šta tačno Copilot može da uradi za vas? Pa, na primjer, može generirati različite vrste sadržaja, poput pjesama, priča i izvještaja. Može analizirati fotografije koje mu pošaljete, umjetnička djela i druge slike. Copilot Designer može lako napraviti logo, crtež ili drugu sliku na osnovu vašeg unosa teksta. Osim toga, putem bočne trake u Edge pretraživaču, Copilot može pružiti informacije o web stranici koju trenutno pregledate.

Copilot-Pro

Osnovna verzija Copilot-a je besplatna, a možete se pretplatiti na Copilot Pro za oko 18,00 € mjesečno, koji nudi dodatne funkcije, uključujući integraciju sa Microsoft 365 aplikacijama. To omogućava korištenje umjetne inteligencije unutar Word, Excel, PowerPoint, OneNote i Outlook aplikacija.

Sada se postavlja pitanje – da li je Copilot bolji od ChatGPT-a? Teško je reći. Obje chatbot opcije se neprestano razvijaju i poboljšavaju, te imaju mnogo zajedničkih karakteristika. Copilot koristi prilagođenu verziju GPT-4, a Microsoft je uložio značajna sredstva u OpenAI, kompaniju koja stoji iza ChatGPT-a. Ali s obzirom da su osnovne verzije oba alata potpuno besplatne, pogledajmo šta Microsoftov chatbot može tačno da ponudi.

Windows 11 kopilot

Copilot-u možete pristupiti direktno iz Windows 11 ili većine verzija Windowsa 10. Ako je dostupan na vašem računaru, jednostavno kliknite na ikonu Copilot na traci zadataka i aplikacija će se otvoriti na bočnoj traci s desne strane. Za korištenje Copilot-a unutar pretraživača, posjetite web stranicu Copilot u svom pretraživaču. Microsoft Edge nudi jedinstvenu integraciju koja olakšava interakciju sa chatbotom putem bočne trake – jednostavno pokrenite Edge i kliknite na ikonu Copilot u gornjem desnom uglu. Također ga možete koristiti na mobilnom uređaju preuzimanjem aplikacije Copilot za iOS/iPadOS ili Android.

Sa Copilot-om radite na vrlo sličan način kao sa ChatGPT-om, s tim što Microsoftov alat nudi dodatne opcije. Otvorite Copilot i unesite svoje pitanje u tekstualno polje “Pitaj me bilo šta.” Ako niste sigurni što pitati da biste testirali aplikaciju, Copilot će vam predložiti nekoliko opcija. Na webu, možete istražiti sve predložene upite.

Kada Copilot odgovori na vaše pitanje, obično će predložiti dodatna pitanja za daljnje istraživanje teme. Ako želite, jednostavno kliknite na neko od ponuđenih dodatnih pitanja. Kada Copilot koristi eksterne izvore za generiranje odgovora, pružit će vam i linkove do tih stranica kako biste mogli dalje istraživati ako vas zanimaju dodatne informacije.

Microsoft Copilot omogućava prilagođavanje stila interakcije s aplikacijom. Prilikom postavljanja novog upita, možete izabrati između tri stila za taj “razgovor”:

Kreativniji: doprinosi originalnijim i maštovitijim odgovorima.

Precizniji: odgovori će biti precizniji i sažetiji.

Uravnoteženiji: program će težiti postizanju ravnoteže između ova dva stila.

Eksperimentišite sva tri, iako je uravnoteženi stil možda najbolji za početak.

Kada Copilot odgovori na vaše upite, ispod odgovora će se prikazati nekoliko ikona. Pomoću ovih ikona, možete odobriti ili odbiti ono što je AI rekao, kopirati tekst, izvezti ga kao Word dokument, PDF ili tekstualnu datoteku, podijeliti odgovor s drugima ili ga čuti naglas. Također, u Windowsu možete koristiti glas da razgovarate s Copilotom. Odaberite ili dodirnite ikonu mikrofona na dnu ekrana, izgovorite svoj upit i pošaljite ga. Copilot će vam prikazati i izgovoriti odgovor, što je vrlo praktično.

Osim razgovora s Copilotom, možete ga zamoliti da kreira neki sadržaj za vas. To može biti kreativno poput pjesme ili priče, ili praktičnije kao što je napisati izvještaj, esej ili računarski kod. Samo postavite upit i zatražite da bude dug, kratak, duhovit, ozbiljan, profesionalan ili neformalan. Sve je moguće.

Primijetili smo da ponekad dobijete bolje rezultate koristeći Copilot bočnu traku u Edge pretraživaču. Kao što smo već pomenuli, unesite upit i pratite upute, a Copilot-ov odgovor će se pojaviti u prozoru “pregled.” Odande možete kopirati odgovor ili ponovno postaviti upit ako vam se prva verzija ne svidi.

Kada je riječ o Edgeu i pretraživanju weba, želite li saznati ključne informacije ili sažetak nečega na određenoj stranici? Još jedan trik koji možete koristiti uz pomoć Copilot bočne trake u Edgeu. Otvorite stranicu koju želite analizirati, otvorite bočnu traku i kliknite na “Uvidi.” Pričekajte trenutak i AI će pokazati ključne elemente te stranice, povezane linkove, članke i videozapise.

Ako vas zanima detaljan opis neke fotografije koju ste vidjeli, možete saznati više koristeći Copilot. Postavite fotografiju ili sliku na Copilot i dopustite AI da ih analizira. Samo kliknite na ikonu “Slika” i odaberite “Učitaj sa ovog uređaja” ako imate sliku spremljenu na uređaju. Ako želite analizirati novu fotografiju, kliknite na “Snimi fotografiju.” Za korisnike mobilne aplikacije, jednostavno dodirnite ikonu “Kamera” i odaberite “Slike” iz svog foto albuma. Odaberite sliku i postavite upit.

Kreiranje slika je još jedna značajka koju Copilot nudi putem Copilot Designera. Koristeći OpenAI-jev DALL-E 3, Designer može generirati fotografije, crteže, logotipe i druge vrste slika na osnovu vašeg unosa. Iako opcija može ponekad zvučati kao “hit or miss”, moguće je dobiti korisne odgovore koji se mogu primijeniti u određenim projektima. Isprobajte sve navedeno u Windowsu, u Edgeu ili s mobilnom aplikacijom.

Sam Copilot pruža opće informacije, ali ga možete koristiti i za konkretne zahtjeve. Na web stranici Copilot, kliknite na “Chats” u gornjem desnom kutu. Tamo možete pronaći Copilotove GPT “Dizajner”, “Planer odmora”, “Pomoćnik za kuhanje” i “Fitness trener.” Odaberite željeni GPT i postavite pitanje vezano za tu temu.

Kako biste koristili “dodatke”, kliknite na “Plugins” s desne strane. Možete pronaći opcije poput Instacarta, Kayaka, Klarnae, Shopa i Sunoa. Nakon što odaberete željene dodatke, unesite upit i Copilot će koristiti jedan od “dodataka” da pronađe i generira potrebne informacije.

Konačno, uz pomoć Copilot-a u Windowsu, možete dobiti pomoć za različite funkcije i postavke računara. Na primjer, možete zatražiti da uključi ili isključi uštedu baterije, otvori Bluetooth, poveća ekran, prikaže dostupne Wi-Fi mreže ili jednostavno isprazni koš za smeće. Samo postavite zahtjev i Copilot će ga ispuniti. Ako se koristi odgovorno, Copilot može biti od velike pomoći u produktivnosti i bržem učenju. Međutim, treba ga koristiti umjereno i ne zloupotrebljavati. Tako uvijek imamo koristan alat za stvaranje i učenje.

 

Napisao: Niko Barbarić

Post Šta možete da uradite sa Microsoft Copilot? prvi put se pojavio na PC CHIP-u.
Izvor: ( pcchip.hr / hjpc.ba )

Drugi upravo čitaju