Ključne točke
- Bežično punjenje koristi bakrene zavojnice u punjaču i kompatibilni uređaj koji stvaraju elektromagnetno polje koje omogućava prijenos energije.
- Postoje dvije vrste bežičnog punjenja: induktivno (zahteva kontakt) i rezonantno (nije potreban direktan kontakt).
- Postoje različiti standardi bežičnog punjenja, kao što su Qi, PMA i AirFuel, koji se razlikuju u pogledu tehnologije i kompatibilnosti uređaja.
Kako sistem bežičnog punjenja funkcioniše?
Bežično punjenje postoji već decenijama, ali se tek nedavno koristi u velikom broju uređaja, od pametnih telefona do satova. Ova tehnologija vam omogućava bežično punjenje kompatibilnih uređaja jednostavnim postavljanjem na postolje ili podlogu za punjenje. Jezgro ove tehnologije uključuje bakrene zavojnice.
Stalak za punjenje ili podloga sadrži kalem za odašiljanje, dok kompatibilni uređaj sadrži zavojnicu za prijem. Kada je podloga za punjenje ili postolje spojeno na izvor napajanja, stvara se elektromagnetno polje kroz polje odašiljanja. Ovo elektromagnetno polje stvara električnu struju unutar zavojnice unutar vašeg uređaja, što pomaže pri punjenju ugrađene baterije.
Iako se lokacija zavojnice za punjenje može neznatno razlikovati ovisno o uređaju, ona se općenito nalazi na sredini stražnje strane većine pametnih telefona. U slučaju satova, zavojnica za punjenje se obično nalazi iza lica sata, dok se kod slušalica nalazi na donjoj ili stražnjoj strani kućišta.
Induktivno i rezonantno punjenje: u čemu je razlika?
Postoje dvije vrste tehnologije bežičnog punjenja: induktivna i rezonantna. Induktivno punjenje zahtijeva fizički kontakt između punjača i uređaja koji se puni. Većina bežičnih punjača koristi ovu tehnologiju, koja zahtijeva da pametni telefon bude fizički postavljen na postolje za punjenje ili podlogu za punjenje.
Rezonantno punjenje je još jedna vrsta tehnologije bežičnog punjenja koja zahtijeva da punjač i kompatibilni uređaj budu u neposrednoj blizini jedan drugom, ali ono što je drugačije je to što za prijenos energije nije potreban direktan fizički kontakt. Ali uređaj za punjenje i uređaj koji se puni mogu biti udaljeni samo nekoliko centimetara jedan od drugog; ne možete tačno staviti svoj pametni telefon u drugu prostoriju i očekivati da će se napuniti. Domet nije kao kod, na primjer, Bluetooth-a.
Standardi za bežično punjenje
Brojni uređaji koje trenutno koristimo, od slu…
Izvor: ( pcchip.hr / hjpc.ba )