WordPress alternative – odlične alternative
Iako je WordPress najpopularniji CMS, sistem za upravljanje sadržajem, nije jedini, kao što ovi dokazuju WordPress alternative.
Većina glavnih hosting provajdera podržava mnoge alternative ili ih uvijek možete instalirati na svoj server. U svakom slučaju, ako ne želite da koristite WordPress, pogledajte ove alternative. Ali prije nego što pređemo na alternative, hajde da kažemo nešto o tome šta je WordPress, čemu služi i koje su prednosti i mane ovog sistema za upravljanje sadržajem.
Šta je WordPress i koje su njegove prednosti i mane?
WordPress je CMS alat otvorenog koda koji preuzimate i instalirate na vlastiti web hosting. To može biti vaš lični server ili bilo koji web hosting ili host, koji podržava WordPress. Iako je prvenstveno alat za bloganje, može se prilagoditi bilo kojoj vrsti web stranice koju želite.
Prednosti:
- Jednostavan za postavljanje i podešavanje
- Brojni dodaci i teme za promjenu načina na koji vaša stranica izgleda i funkcionira
- SEO friendly po defaultu
- Jednostavan uređivač sadržaja
- Često se ažurira
- Možete lako pronaći podršku
Nedostaci:
- Glavna meta hakera budući da je WordPress najbolji CMS na svijetu (koristi ga preko 43% svih web stranica)
- Vi ste odgovorni za zaštitu vaše web stranice i osiguravanje instaliranja ažuriranja
- Ne postoji namjenska podrška jer je ovo besplatan proizvod otvorenog koda
- Prilagođavanje vaše web stranice može postati neodoljivo i skupo ako koristite premium šablone i dodatke
Koje su alternative WordPress-u koje danas možete pronaći?
Ghost
Prednosti:
- Intuitivniji izgled od WordPress-a
- Dizajniran posebno za objavljivanje sadržaja
- Jednostavno dodavanje pretplata i biltena
- Prilagodba s dodacima i temama, ali osnovni SEO i sigurnosne kopije su već uključeni
Nedostaci:
- Nije idealno za složenije lokacije
- Komplikovaniji za korištenje od WordPress-a
Ghost je jedna od jednostavnijih WordPress alternativa. Baš kao i WordPress, birate između opcije otvorenog koda, samostalno ili hostovane opcije.
Dizajniran je uglavnom za bloganje i kreiranje sadržaja, zbog čega su alati za objavljivanje u prvom planu. Iznenađujuće, sigurnosne kopije i SEO funkcije za koje bi vam trebao dodatak za korištenje u WordPressu su uključene u Ghost. Iako je jednostavniji od WordPress-a, odličan je za kreiranje jednostavnijih web stranica.
Joomla
Prednosti:
- U svojoj osnovnoj verziji nudi više opcija od WordPress-a
- Idealno za sve web stranice
- Lako prilagodite pozadine
Nedostaci:
- Nije najprikladnija opcija za početnike
- Prilagođavanje i održavanje Joomle zahtijevat će malo znanja o kodiranju
Joomla je stara skoro koliko i WordPress i dugo je bila njen glavni konkurent. Nudi brojne mogućnosti prilagođavanja, što ga čini idealnim za većinu web stranica. Uz ogroman broj dodataka ili ekstenzija, nema mnogo toga što Joomla ne može učiniti. Ono što ga čini boljim od WordPress-a je to što dolazi sa mnogo više funkcija odmah nakon instalacije bez potrebe za ekstenzijama, kao što su dodatni tipovi sadržaja, šabloni i višejezična podrška.
Drupal
Prednosti:
- Sigurniji od WordPress-a u mnogim slučajevima
- Pogodno za SEO
- Modularna struktura savršena za izgradnju dinamičnijih stranica
Nedostaci:
- Nije prikladno za početnike
- Teže ga je ažurirati nego WordPress
Drupal je također postao vrlo popularan CMS zbog svoje robusne sigurnosti i mogućnosti prilagođavanja. Ako usporedimo WordPress i Drupal jedan pored drugog, odmah ćete vidjeti da Drupal nije tako lako postaviti i prilagoditi kao WordPress, pogotovo ako ste početnik.
Morat ćete znati nešto više o kodiranju kako biste zaista izvukli maksimum iz Drupala. Međutim, postoje gotovi setovi koji će vam pomoći. Sve u svemu, ovaj web hosting nevjerovatno je brz i savršen za veće web lokacije, posebno one s velikom količinom sadržaja.
Magento Open source
Prednosti:
- Vrlo prilagodljiv s velikim brojem dostupnih predložaka i ekstenzija
- Dizajniran i optimiziran za e-trgovinu
- Lako se prilagođava rastućim poslovima e-trgovine, uključujući podršku za velike sisteme zaliha
Nedostaci:
- Ovaj alat je malo teže naučiti za web-lokacije koje se ne bave e-trgovinom
- Nije baš pogodno za početnike
Magento Open Source je u partnerstvu sa Adobe-om, ali je i dalje potpuno besplatan CMS otvorenog koda. Cijeli kod je besplatan i dostupan na GitHubu. Adobe nudi hostovanu verziju, ali morate ih kontaktirati za cijene. Sve u svemu, to je napredna platforma dizajnirana prije svega za e-trgovinu, ali bez obzira na to, na ovom CMS-u možete kreirati i druge vrste web stranica. Iako ga možete prilagoditi koliko god želite, postoji prilično strma kriva učenja, što znači da nije baš “prilagođen početnicima”.
Crafter CMS
Prednosti:
- Dostupne su i premium podrška i podrška zajednice
- Uključuje većinu WordPress funkcija, uključujući mnoge koje su dostupne samo s dodacima
- Besplatna verzija dostupna sa većinom funkcija
Nedostaci:
- Sve funkcije koštaju 299 dolara, a ažuriranja su uključena samo godinu dana. To znači da ćete nakon toga morati izdvojiti 59 dolara godišnje za ažuriranja.
Crafter CMS je u osnovi poboljšana premium verzija WordPress-a s dostupnim planovima podrške koji će vam pomoći da bolje upravljate svojom web lokacijom. Sve je dizajnirano i dizajnirano s jednostavnošću na umu, uključujući potpuno prilagođavanje pozadine. Iako je CMS dizajniran uglavnom za dizajnere web stranica koji žele kreirati web stranice za svoje klijente, sve u svemu to je vrlo kvalitetan CMS, sa impresivnom prilagodbom, mogućnošću jednostavnog kreiranja vlastitih dodataka i brojnim funkcijama koje su ugrađene u CMS bez potrebe za dodatnom opremom.
Betonski CMS
Prednosti:
- Koristi vrlo intuitivan uređivač sadržaja i stranica
- Brojne funkcije ugrađene u osnovnu verziju
- Dostupne su besplatne i premium teme, kao i dodaci
Nedostaci:
Dizajniran je sa ciljem da pomogne iskusnim programerima, što znači da će vam trebati nešto naprednije vještine za korištenje ovog CMS-a
Concrete CMS je CMS koji može imati sve što vam treba bez potrebe za preuzimanjem dodataka, iako su i oni dostupni. Ono što se zaista ističe kod ovog CMS-a su opcije vezane za uređivanje stranica i sadržaja. Alat je besplatan za korištenje pod MIT Open Source licencom, iako možete kupiti hosting od Concrete CMS-a ako želite.
Srebrna pruga
Prednosti:
- SilverStripe je dizajniran imajući na umu i programere i kreatore sadržaja
- CMS izgled prilagođen početnicima
- Aktivna zajednica korisnika i veliki broj dodatnih resursa i dokumentacije na raspolaganju
Nedostaci:
- Ako želite da prilagodite ovaj CMS, moraćete da naučite SilverStripe Framework
- Morat ćete dodati puno dodataka za optimalnu funkcionalnost, što nije problem ako znate kako se nositi s tim, jer su svi dodaci besplatni
SilverStripe je besplatni CMS okvir otvorenog koda. Ako se odlučite za SilverStripe Framework, prva stvar koju ćete dobiti je jednostavnost korištenja, pod uvjetom da ste već upoznati s programiranjem.
Za programere, kod je čist, organiziran i, naravno, lak za prilagođavanje. Čak i ako nemate puno znanja iz programiranja, dobra stvar je što možete kreirati web stranice pomoću SilverStripea, čemu će u velikoj mjeri pomoći uređivač sadržaja koji je vrlo sličan WordPress-u.
Preporuka
- 6 najboljih softvera za kloniranje diska na Windows 10
- Izreke i citati o sreći
- Xiaomi Redmi Note 12 Pro: Recenzija – Vrlo dobar telefon iz srednjeg cjenovnog ranga
- Kako se zarađuje od TikToka
- Kako skinuti video sa YouTube