Računari sve više koriste AI tehnologije, a Linux vam može pomoći da to izbjegnete…
Umjetna inteligencija dolazi na vaše računare, sviđalo se to vama ili ne. Pomenuli smo nešto u vezi s tim u jednom od nedavnih članaka, a danas provjeravamo šta možete učiniti po tom pitanju.
Naime, Microsoftovi Copilot+ računari toliko su puni umjetne inteligencije da je to vidljivo čak i u samom nazivu. Apple također dodaje niz novih funkcija koje pokreće AI u iOS 18 i macOS 15, kao što je najavljeno na WWDC-u.
Ali šta ako zaista ne želite veštačku inteligenciju na svom računaru? Što ako ste zabrinuti zbog utjecaja umjetne inteligencije, raznih propusta u privatnosti i etičkih pitanja poput obuke AI modela na podacima bez dozvole autora? Odgovor bi mogao biti, kako moje kolege često pišu u omiljenoj IT grupi – instalirajte Linux!
I nisam sam u tom razmišljanju. Evo šta Reade Taylor, bivši inženjer IBM-ovih sigurnosnih sistema, kaže:
“Kao neko ko je intenzivno radio na Internet tehnologiji i bezbednosti, mogu vam reći da je Linux zaista isplativa alternativa za one koji žele da izbegnu AI integracije u “mainstream” operativnim sistemima kao što su MacOS i Windows.“
Kako se dodaje sve više i više funkcija, imat ćemo sve manje kontrole nad našim računarima. Dropbox, iCloud, Copilot i sve Appleove funkcije kontinuiteta oslanjaju se na oblak, neprestano šaljući i primajući podatke. Umjetna inteligencija je već ušla u naše računare – omogućava nam da automatski ispravljamo tekst, prepoznajemo prijatelje i porodicu na slikama koje dodajemo u naše foto albume itd.
Da se razumijemo, neke od ovih stvari su vrlo zgodne, ali sve imaju svoju cijenu. Sjećate li se kada ste svoj laptop računar, kao što je Mac, mogli staviti u stanje mirovanja i kada biste ga “probudili” nekoliko dana kasnije, baterija bi bila samo nekoliko posto manja? Pa, nije više tako, jer vaš laptop više ne spava. Više o tome drugi put. Naravno, postoji i zabrinutost za privatnost jer je vaš računar u stalnom kontaktu sa kompanijom koja je vlasnik platforme – bilo da je to Microsoft, Google ili Apple.
Međutim, čini se da AI “voz” ozbiljno počinje da juri kroz sve aspekte našeg suživota sa kompjuterima i sve je manje toga što možemo da uradimo. Priču možemo voditi u nekoliko pravaca – nekontrolisana potrošnja energije i neograničena pretraga podataka za obuku AI modela bez obzira na želje njihovih autora, „upumpavanje“ dodatnog silicijuma u uređaje samo da bi AI mogla da obrađuje „na uređaju“.
Konačno, ono što muči sve nas informatičare – konačno smo došli do tačke u kojoj su personalni računari, u ovom slučaju laptopi, više nego dovoljno brzi i mogu izdržati cijeli dan s jednim punjenjem baterije i obaviti sav naš “rad” bez ventilatora, i hoćemo li sada sve pokvariti?
Odgovor na sve ovo je Linux. Šta bi se moglo reći – jednostavno i jednostavno. To je po svojoj prirodi sistem “otvorenog koda” koji može biti privatni i “zaključan” tačno koliko želite. Ono što je oduvijek predstavljalo problem je njegovo sučelje, koje nije uvijek “prijatno za upotrebu” za korisnike naviknute na…
upešno nastavlja čitati ovde
Autor: Niko Barbarić
Izvor: ( pcchip.hr / hjpc.ba )