back to top

Blackview A95 recenzija: iPhone kopija

Blackview A-serija pametnih telefona se dugo povezivala s većinom onoga što mladi vole: dobrim izgledom i dizajnom i iskustvima s kamerom. Kao najljepši pametni telefon u ovoj liniji, Blackview A95 donosi potpuno novi dizajn koji postavlja trendove, produženo trajanje baterije, nadograđene senzore i algoritme kamere pogodne za fotografiju i svestrane performanse, obećava osvježeno mobilno iskustvo, postavljajući temelje za šta korisnici mogu očekivati ​​od Blackview-ovih vodećih mainstream pametnih telefona.

blackview a95

Kvalitet dizajna i izrade

Dizajn Blackview A95 je prekrasan, elegantan i sa detaljima sličnim iPhoneu, ima plastično kućište dužine 163,7 mm i širine 75,5 mm, te čvrst okvir debljine 8,55 mm, odličan je osjećaj kada ga držite u svom ruku, a s obzirom da njegova težina ne prelazi 195g, neće vas umoriti tokom dužeg korištenja. Ako se pitate za kvalitet izrade, nemate šta zamjeriti, on je najbliži maksimumu od onoga što kompanija nudi, jer Blackview uvijek radi na tome da korisnicima širom svijeta pruži proizvode visokog kvaliteta po pristupačnoj cijeni. Prednje i zadnje staklo nije bilo 2.5D, što znači da nije zakrivljeno, što znači da je potpuno ravno, čak je i okvir bio ravnih ivica, dok je stražnji dio došao u tri boje, Summer Ocean Blue, Fantasy Galaxy Rainbow, Aurora Night Black .

Na prednjoj strani uređaja imate 6,53 inča preko cijelog ekrana sa vrlo tankim ivicama sa strane, na dnu je debela brada, pored ureza Water Drop sa kamerom od 8MP za snimanje selfija i video razgovora, ali više o tome kasnije. Ravan je i čist sa odličnim izgledom sa 8-slojnim vakuumskim nano-optičkim premazom i 3D laserskom tehnologijom, budući da postoje samo tri boje koje možete izabrati, kao što je ranije spomenuto.

Ono što upada u oči je trostruka kamera koja je po dizajnu slična iPhone-ima i ima baterijsku lampu u gornjem lijevom uglu sa prilično blagom izbočinom, tako da je morate zaštititi maskom, ispod kamera je Blackview logo.

Što se slotova tiče, telefon dolazi sa USB Type-C portom na dnu sa snažnim zvučnikom i mikrofonom. Dugmad su, kao i obično, integrisano dugme za uključivanje sa senzorom otiska prsta, taster za kontrolu jačine zvuka i dual SIM sa memorijskim utorom. Ako primijetite da nedostaje 3,5 mm audio priključak, to znači da trebate koristiti bežične slušalice ili USB-C na 3,5 mm adapter.

blackview a95

Kvalitet slike i ekrana

Čak i 2022. godine, ako nekome spomenete pristupačan pametni telefon, on će najvjerovatnije imati IPS LCD ekran, a to je ono što Blackview A95 nudi, ali to ne znači da je ekran loš. Prije svega, velik je 6,53 inča. u HD+ i skromna rezolucija ekrana od 720x1600p daje vam svijetle, oštre boje i široke uglove gledanja koji su više nego odlični za gledanje sadržaja na YouTube-u ili drugim mjestima. Ukratko, sa Blackview A95 u kategoriji budžeta dobijate vrednost za ono što plaćate, veliki i visokokvalitetni ekran pogodan za upotrebu u medijima, bilo da gledate video zapise, igrate igrice ili pretražujete društvene mreže.

blackview a95

Kamere

Jedna od glavnih karakteristika Blackview A95 su kamere. Što se tiče njihovih specifikacija, nema razloga za brigu, jer dobijate prednju kameru od 8 MP i zadnju kameru Sony® IMX376 od 20 MP. To je uređaj A-serije s najvećim pikselima ikada, dizajniran da pruži sjajno iskustvo snimanja danju ili noću, u uvjetima dobrog ili slabog osvjetljenja. Kada se nalazite u okruženjima sa slabim osvjetljenjem, senzor IMX376 usvaja tehnologiju spajanja 4-u-1 piksela za četverostruku osjetljivost na svjetlo, 300% više od običnih senzora kako bi pomogao u snimanju svijetlih fotografija od 5 MP.

U dobro osvijetljenim uvjetima, algoritam ponovnog mozaika radi kako bi pomogao u snimanju slika s bogatijim detaljima. Štaviše, uz nadogradnju softverskog algoritma, A95 podržava HDR 2.0, Night Mode 2.0, HDR Video, AI Portrait Bokeh, PortraitColor i AI Beauty modove.

blackview a95

Performanse

Ako govorimo o performansama, možemo reći da Blackview A95, barem s obzirom na cjenovni rang, nudi odlične performanse u većini svojih osnovnih i zabavnih namjena, kao što su pretraživanje interneta, gledanje YouTube videa, korištenje aplikacija društvenih medija, čak i igranje igrica, jer je sve funkcionisalo sasvim dobro.

Ako ćete A95 provesti kroz neke zahtjevne zadatke i želite ga staviti na test, onda nema ništa bolje od igranja igrica na visokim postavkama. Tokom testiranja, vidjet ćete da se radni uvjeti razlikuju ovisno o aplikaciji, igrici ili bilo kojoj vrsti aplikacije koja zahtijeva puno resursa, a budući da se koristi procesor MediaTek Helio P70 octa-core SoC baziran na 4x velikom ARM Cortex-A73 2,1 GHz i 4x mali i energetski efikasan ARM Cortex-A53 do 2.0 GHz sa 12nm arhitekturom, može se reći da je ovo jedan od najmoćnijih procesora koji se koristi u pametnom telefonu srednjeg ranga ove godine. U popularnim igrama koje često stvaraju veliko opterećenje na SoC-u, P70 pruža do 35% manje energije i pruža 10-30% veću efikasnost AI obrade od prethodnog Helio P60.

Čipset je opremljen Mali-G72 MP4 800 MHz grafikom, koja pruža dobre performanse u igricama, ali to zavisi od vrste igre i njenih zahteva. U igrama kao što su COD Mobile i PUBG, poželjet ćete igrati na srednjim postavkama ako želite iskustvo bez mucanja. Podešavanje na više detalja će biti izvodljivo, ali igre će mucati i doživljaj igranja će biti lošiji, ali ako vam ne smeta povremeno mucanje, onda nema problema.

Većina aplikacija radi vrlo brzo i zahvaljujući kapacitetu za pohranu tipa UFS 2.1 od 128 GB, pomaže u ubrzavanju preuzimanja i ranijih pokretanja aplikacija i bio bi prikladan za instaliranje bilo koje aplikacije koja vam je potrebna, proširivo putem Micro SD kartice do 1TB.

Što se samog multitaskinga tiče, pretraživanje između aplikacija je bilo glatko, jer je pametni telefon opremljen sa 8 GB LPDDR4X RAM-a, što omogućava veću radnu brzinu i manju potrošnju, što je više nego dovoljno za većinu zadataka koje možete obaviti sa pametnim telefonom. otvaranje mnogih aplikacija ili čak igara, koje rade u pozadini. Ukratko, što se multitaskinga tiče, ovaj pametni telefon će vam pružiti vrlo pozitivno iskustvo.

blackview a95

Softverske mogućnosti

Blackview A95 radi na Androidu 11 s novim ažuriranjem korisničkog sučelja za Doke OS 2.1 s redizajniranim pozadinama, ikonama i drugim elementima kako bi bili koherentniji i konzistentniji za cjelokupni vizual. Tu je i optimizacija koja posebno dobro funkcioniše pri učitavanju i prikazivanju animacija, sve do navigacije pokretima, što omogućava veću brzinu i efikasnost korišćenja. Nova poboljšanja Cold Room, System Manager, Split Screen, Game Mode i Screenshot s 3 prsta čine ga još lakšim za korištenje.

Dugme za napajanje 2-u-1 i senzor otiska prsta pomažu otključati pametni telefon u trenu. Takođe podržava sigurno prepoznavanje lica. Snažni BOX zvučnik stvara zaista impresivno audio iskustvo sa finim detaljima i dubinom zvuka. Tokom poziva, jasno čujete čak iu bučnim okruženjima uz zvuk velike jačine, koji se isporučuje iz prijemnika velike snage od 50 MW.

 

Povezivanje

Blackview A95 je dual-SIM pametni telefon opremljen SIM utorom koji prihvata dvije 4G nano-SIM kartice koje podržavaju sve ponude 4G i 3G propusnog opsega. To znači da se od vas očekuje široka pokrivenost i dobar kvalitet signala za telefonske pozive i lak pristup internetu, pored toga što ćete imati MicroSD karticu u istom priključku. Za povezivanje na WiFi mreže, A95 podržava dvostruki propusni opseg od 2.4GHz i 5GHz, a tu je i Bluetooth 4.2. To nije sve, postoje neki osnovni senzori pametnog telefona, uključujući senzor blizine, svjetlo, G-senzor, kompas.

blackview a95

Trajanje baterije i opcije punjenja

Blackview A95 ima ugrađenu 4380mAh neizmjenjivu Li-Po bateriju koja pruža 7-9 sati neprekidnog korištenja za surfanje internetom, Googleom, YouTubeom i društvenim mrežama, naravno, vrijeme je manje kada igrate igrice i uz umjerenu korištenje, ostat će s vama cijeli dan s jednim punjenjem, općenito je potrebno oko 2 sata da se potpuno napuni uz Type-C i brzo punjenje od 18 W. Ipak, mogu reći da je baterija bila vrlo zadovoljavajuća. Prosječnom korisniku baterija će lako izdržati cijeli radni dan, ovisno o korištenju poput vremena otvaranja ekrana i vrste aplikacija koje pokrećete, dovoljna je i za više od 7 sati neprekidnog gledanja videa.

Sve u svemu, kada se sve sabere, može se zaključiti da je Blackview A95 pametni telefon jedan veoma dobar pametni telefon srednjeg ranga, dostupan po veoma pristupačnoj ceni. Ako tražite uređaj po vrlo pristupačnoj cijeni, solidnih performansi i nije vam toliko važno da imate uređaj dobro poznatog imena (iako Blackview više nije tako nepoznat kao prije nekoliko godina ), onda bi ovaj pametni telefon mogao biti upravo ono što tražite.

Osnovne karakteristike uređaja:

  • Doke OS 2.1 – Android 11
  • MediaTek Helio P70 octa-core 2.1GHZ, 12-nanometarska arhitektura
  • Grafički koprocesor: ARM Mali-G728 GB LPDDR4X
  • Interna memorija: 128 GB UFS 2.1
  • Proširivo skladište: 1 TB
  • AnTuTu benchmark: 229873
  • 6,53″ HD+ ekran
  • Zadnja kamera: 20 MP
  • Prednja kamera: 8 MP
  • 4380mAh baterija + 18W brzo punjenje
  • Dvostruka 4G mreža + moćan zvučnik

Cijena uređaja u hrvatskim trgovinama: oko 200 eura

 

Napisao: Ivan Hečimović

Post Blackview A95 recenzija: iPhone kopija se prvi put pojavila na PC CHIP-u.
pcchip.hr

Drugi upravo čitaju