Lenovo Tab P12 Pro kombinuje neverovatan 12,6-inčni, 120Hz, AMOLED ekran sa vrhunskim kvalitetom izrade. Osnovni Snapdragon 870 čipset je više nego dobar, a Project Unity olakšava transformaciju vašeg tableta u prenosivi ekran. Ali definitivno postoji prostor za poboljšanje kada je softver u pitanju.
Dok su Samsung, Apple, pa čak i Amazon dominirali tržištem tableta, Lenovo samo nastavlja da izlazi sa novim izdanjima svake godine. Kompanija čak radi s Googleom kako bi programerima obezbijedila uređaj za promjene koje dolaze u budućim iteracijama Androida. Sa Lenovo Tab P12 Pro, najnovijim vodećim tabletom kompanije, izgleda da će ostaviti trag među najboljim Android tabletima. Čak i bez korištenja Qualcommovog najnovijeg i najboljeg čipseta, ovaj tablet nastavlja da impresionira.
Cijena i modeli uređaja
Lenovo nudi dvije različite konfiguracije, pri čemu osnovni model ima 6 GB RAM-a i 128 GB prostora za pohranu. Model više klase dolazi opremljen sa 8 GB RAM-a i 256 GB prostora za pohranu. Obe varijante uključuju slot za microSD karticu i Lenovo Precision Pen 3 u kutiji. Ovisno o memoriji, uređaj ćete platiti manje-više, ali možemo zaključiti da se cijena ovog tableta u hrvatskim trgovinama kreće između 730 i 800 eura.
Dizajn i prikaz
Jedna stvar koju ćete odmah primijetiti i koja definitivno doprinosi tome koliko je Lenovo Tab P12 Pro odličan je dizajn, koji je sličan onome što biste mogli pronaći na Chromebook Duet 5. Kvalitet izrade je jednako dobar, koristeći kombinaciju aluminijum i staklo, sa ujednačenim okvirima oko ekrana. . Lenovo je takođe upakovao niz sa četiri zvučnika u Tab P12 Pro, sa dva zvučnika sa obe strane kada je u pejzažnom režimu. Na poleđini se nalazi niz dvostrukih kamera, što je sasvim u redu za one koji zapravo žele da koriste svoje tablete za fotografisanje.
Tu je i mjesto gdje se uključena Precision Pen 3 magnetski pričvršćuje za sigurno skladištenje i punjenje. Umjesto oslanjanja na Android ugrađenu funkciju otključavanja licem, dugme za napajanje Tab P12 Pro služi kao skener otiska prsta. Ovo je definitivno pravi potez, ali samo dugme je malo previše u ravni sa okvirom.
Sada pređimo na ekran i njegove mogućnosti, kojih je mnogo. Pre svega, ekran prikazuje sliku zavidnog kvaliteta, što je i očekivano, s obzirom da je AMOLED. Ekran je dijagonale 12,6 inča i ima 2K rezoluciju (2560 x 1600p) i čak ima brzinu osvježavanja od 120 Hz. Kretanje uređajem je onoliko fluidno koliko bi moglo biti, ali to definitivno nije sve. Moram spomenuti i način na koji Tab P12 Pro izgleda kada ga koristite kao prošireni monitor za računar ili ako sjedite i gledate filmove, na primjer. Lenovo je tu zaista uspio i čak je pobrkao planove Samsunga i Applea u ovom segmentu. Ne bismo se iznenadili da Tab P12 Pro koristi Samsung ekran, ali to nije bitno samo zbog toga koliko odlično izgleda.
Performanse i mogućnosti
Kada sam prvi put vidio da Lenovo koristi Qualcomm Snapdragon 870, definitivno sam bio pomalo zabrinut za performanse. Vidjeli smo i druge uređaje, uključujući neke od najboljih Android telefona, koji su objavljeni sa SD870 i rade zadovoljavajuće. Ali kada su tableti u pitanju, to nije uvijek slučaj, i dijelom je to razlog zašto je teško pronaći odličan Android tablet koji će zadovoljiti danas. Srećom, Lenovo ovdje ne razočarava.
Snapdragon 870 je u suštini “overclockana” verzija 2020 Snapdragona 865+. Izgrađen je na istom 7nm procesu, koji je već zastario u poređenju sa 4nm procesom, koji koristi Snapdragon 8 Gen 1. Ali uvjerljiv razlog zašto su proizvođači telefona i tableta privučeni SD870 ima veze sa cijenom. Puštanjem čipa sa nešto višim taktovima izgrađenim na starijem procesu, smanjuju se troškovi. To je dio razloga zašto je Lenovo u mogućnosti da upakuje tako impresivan ekran i vrhunsku konstrukciju, a da ne skine Tab P12 Pro sa tržišta. Dok smo se nadali skoro standardnom Android interfejsu, Lenovo je odlučio da malo promeni izgled. Ovo je samo mala lična zamerka, ali bih voleo još neke opcije prilagođavanja za ikone.
Prvi veliki test kroz koji sam stavio Tab P12 Pro bio je instaliranje jednog od najboljih PS2 emulatora, AetherSX2, i pokretanje neke GTA 3: San Andreas. Na moje iznenađenje, reprodukcija je bila glatka i nisam morao da podešavam nijedno podešavanje, osim promene konekcija za upareni Xbox kontroler. Takođe radi prilično dobro kao prenosiva mašina za igre u oblaku, jer mogu bez problema sedeti i igrati igrice preko Xbox Game Pass-a ili GeForce Now-a.
Zatim sam želeo da isprobam Lenovo-ov Productivity Mode, koji pruža iskustvo nalik desktopu, slično onome što biste pronašli sa Samsung DeX, na primer. S druge strane, mogu reći da svaka aplikacija radi savršeno dobro, bez zastoja, čak i kada je više aplikacija otvoreno odjednom.
Ali nije sve dobro, tu ima određenih “minusa”, da tako kažem. Jedan od problema odnosi se na pokušaj promjene veličine i oblika prozora. Nekoliko puta sam se našao u situaciji kada sam pokušao da zgrabim kut aplikacije kako bih mu promijenio veličinu horizontalno i okomito, samo da bih mu promijenio veličinu na ovaj ili onaj način. Prelazak na korištenje Precision Pen 3 rezultirao je istim problemima. Takođe možete primetiti da možete da se krećete napred-nazad na početnom ekranu ako propustite hit tačku na prozoru.
Konačno, posljednji veliki test uključivao je isprobavanje i korištenje Lenovo Project Unity aplikacije sa Tab P12 Pro. Slično kao i Samsungova funkcija drugog ekrana, moraćete da preuzmete aplikaciju Project Unity iz Windows prodavnice. Besplatno je za korištenje, tako da ne morate brinuti o bilo kakvim skrivenim naknadama ili bilo čemu sličnom.
Nakon pokretanja aplikacije i praćenja uputstava na ekranu, dobio sam drugi ekran za proširenje ekrana. Kao što možete očekivati, moraćete da skočite u postavke ekrana na Windows računaru da biste prilagodili postavke ekrana. Zadani zum od 100% bio je malo premali za moj ukus, pa sam ga povećao na 200% i nisam imao nikakvih problema. Jedan problem na koji sam naišao, a ne znam da li je to ograničenje sa Project Unity-om ili samo greška, je brzina osvježavanja.
Ako sam povezan sa računarom, postavke ekrana mi dozvoljavaju da koristim samo brzinu osvežavanja od 30Hz. Većinu vremena to i nije toliki problem, ali prelazak sa 140Hz na ultraširokom monitoru na 30Hz na Tab P12 Pro je pomalo neugodan. U stvari, sve što sam na kraju uradio je da stavim Slack i Spotify na ekran, tako da mogu da proveravam poruke ili menjam plejliste.
Konkurencija ovom uređaju
Čini se da postoje dva glavna konkurenta koje Lenovo cilja sa P12 Pro. Jedan bi trebao biti najočitiji, a to je Galaxy Tab S8 Plus. Po mnogim računima, uključujući i naš, Tab S8 Plus je najbolji Android tablet u cjelini, nudi više nego dovoljno snage, uključujući S Pen, i nije tako glomazan za korištenje kao Tab S8 Ultra. I dalje bismo tu dali prednost Samsungu, ali Lenovo je veoma blizu.
Sledeći konkurent Tabu P12 Pro je M1 iPad Air. Apple je nedavno osvježio iPad Air, opremivši ga istim M1 čipom iz prošlogodišnjih iPad Pro modela, koji je prvi došao u Appleovu Mac liniju za 2020. godinu.
Isplati li se kupiti ovaj uređaj?
Isplati se kupiti iz sljedećih razloga:
- Ne želite Samsung tablet, ali ionako želite da imate veoma kvalitetan tablet.
- Želite testirati Android 13.
- Želite 2K ekran sa brzinom osvježavanja od 120 Hz.
- Želite da imate sekundarni monitor za svoj Windows računar.
Lenovo definitivno čini ispravne poteze da ponudi alternative Samsung i Apple tabletima. Takođe je plus što je Precision Pen 3 uključen u paket, što Apple i dalje odbija da uradi. Ali čak i ako dobijete zasebnu tastaturu, pošto tastatura ne dolazi u paketu, još uvek nešto nedostaje u softveru za korišćenje kao zamena za laptop.
Ako uspete da nabavite Tab P12 Pro na rasprodaji, onda bi svakako bilo dobro da ga nabavite, pod uslovom da vam je zaista potreban ovakav tablet.
Tablet LENOVO Tab P12 Pro specifikacija:
OS Android 11
Procesor Qualcomm Snapdragon 870 (8C, 8x Kryo 585 @3,2GHz)
Grafika Integrisana Qualcomm Adreno 650 GPU
Memorija (RAM) 8 GB
MicroSD slot Da [do 1024gb]
Memorija za skladištenje (GB) 256GB UFS 3.1
Ekran 12,6″ WQXGA (2560×1600) AMOLED, HDR 10+, Corning Gorilla Glass 5, 107% NTSC,
Prednja kamera 8MP
Zadnja kamera 13MP
Bluetooth BTv5.2
WiFi WiFi6: /ax
GPS da
LTENo
USB-C 3.2 Gen 2
Audio ulaz/izlaz da
misa [g] 565
Dimenzije [mm] 285,61 x 5,63 x 184,53 mm
Boja siva [Storm Grey]
Baterija: 10000mAh (min.) / 10200mAh (tip.)
plusi:
- Premium izgled i osjećaj
- Ekran od 12,6 inča je prelep
- Dug vijek trajanja baterije
- Lenovo uključuje Precision Pen 3
Protiv:
- Odvojiva tastatura i futrola se prodaju zasebno
Cijena uređaja u hrvatskim trgovinama: između 800 i 850 eura.
Napisao: Ivan Hečimović
Recenzija Lenovo Tab P12 Pro: Jedan od najboljih Android tableta se prvi put pojavio na PC CHIP-u.
pcchip.hr